2020-1-SK01-KA102-077913
Študenti OA Topoľčany
na odbornej praxi po prvýkrát na Malte
Od 29. augusta do 25. septembra 2021 sa Obchodnej akadémii v Topoľčanoch podarilo po ročnom odklade kvôli pandemickej situácii zrealizovať mobilitný projekt odbornej praxe v zahraničí s názvom „Shaping our future / Formujeme našu budúcnosť“ financovaný programom EÚ Erasmus+.
12 študentov školy a 2 čerstvé absolventky, ktorí prešli náročným výberovým konaním, vycestovali v sprievode 2 sprevádzajúcich učiteľov, Mgr. Júlie Hubovej Gálovej a Mgr. Martina Hubu na Maltu, kde praxovali po dobu 4 týždňov vo firmách a inštitúciách v oblasti biznisu a administratívy, ako napr. v poisťovacej agentúre, dopravnej spoločnosti, tlačiarni, hoteli, jazykových školách, obchodnej spoločnosti so zdravotníckym materiálom, či firme zaoberajúcej sa údržbou výťahov. Pracovné miesta im boli pridelené v spolupráci so sprostredkovateľskou agentúrou Future Focus, rovnako ako hostiteľské rodiny, v ktorých študenti bývali.
Vykonávaním administratívnych prác pod vedením skúsených mentorov, si študenti overili a precvičili odborné vedomosti, zručnosti a kompetencie nadobudnuté v škole v reálnom pracovnom prostredí, získali nové a porovnali maltské podnikateľské prostredie so slovenským. Veľkým benefitom bola možnosť rozvíjať svoje jazykové zručnosti v anglicky-hovoriacej krajine v práci, v hostiteľských rodinách, či vo voľnom čase.
Neoceniteľné skúsenosti, ktoré študenti vďaka mobilite im určite pomôžu v ich ďalšom osobnom i profesionálnom rozvoji a zlepšia ich šance na uplatnenie sa na trhu práce. Zároveň si odniesli nezabudnuteľné zážitky z individuálnych voľnočasových aktivít, ale aj pri spoločných výletoch na ostrovy Gozo a Comino, Dingli Cliffs a do starobylej Mdiny, pri ktorých si dosýta užili teplého podnebia, nádherných pláží a priezračného mora, spoznali históriu a kultúru, priateľských a nápomocných obyvateľov tejto čarokrásnej krajiny v Stredozemnom mori.
Malta bola ako cieľová destinácia projektu odbornej praxe v zahraničí vybraná po prvýkrát, no po pozitívnej spätnej väzbe od jeho účastníkov veríme, že sa tam v novom programovom období 2021-2027 vďaka získanej akreditácii na realizáciu mobilitných projektov v rámci programu Erasmus+ ešte vrátime.
Ak sa chcete dozvedieť o všetkých mobilitných projektoch v zahraničí realizovaných na Obchodnej akadémii viac, navštívte webovú alebo FB stránku školy -
ttps://oato.edupage.org/text10/ a https://www.facebook.com/oato.topolcany
- kde nájdete všetky informácie, fotogalérie i videá z nich.
Bohatú fotogalériu z mobilty na Malte si môžete pozrieť TU.
MUNIPOLIS - Mobilni rozhlas Spravodaj č. 45 / 2021, 9. 11. 2022
RADNIČNÉ ZVESTI, 22. december 2021
OBCHODNÁ AKADÉMIA TOPOĽČANY – Erasmus+
Relácia Región, Rádio Topoľčany 102,9 MHz, 23.2.2022 o 9:00 a 16:00
Naši učitelia a projektoví manažéri Mgr. Júlia Hubová Gálová a Mgr. Martin Huba porozprávali 23.2.2022 o 9:00 a v repríze o 16:00 v relácii Región na Rádiu Topoľčany 102,9 MHz o realizácii a podmienkach mobilitných projektov odbornej praxe v zahraničí financovaných programom EÚ Erasmus+.
Pridal sa k nim i študent II. A triedy, Patrik Ľuboš Šaray, ktorý opísal svoju mobilitnú skúsenosť z Dublinu v Írsku v novembri 2021.
Ak ste reláciu ešte nepočuli, tu je link na podcast z nej:
https://soundcloud.com/.../obchodna-akademia-v-to-erasmus...
ABSOLVENTI NA ODBORNEJ PRAXI NA ISLANDE A CYPRE
SHAPING OUR FUTURE / FORMUJEME NAŠU BUDÚCNOSŤ
2020-1-SK01-KA102-077913
Na prelome júna a júla 2022 sa nám podarilo úspešne dokončiť posledný mobilitný projekt Erasmus+ s názvom SHAPING OUR FUTURE / FORMUJEME NAŠU BUDÚCNOSŤ z minulého projektového obdobia, ktorý sa v dôsledku pandémie natiahol na vyše 2 roky.
5 čerstvých absolventov našej školy vycestovalo na odbornú prax do dvoch úplne nových destinácií - na Island a Cyprus - čím sa podarilo naplniť plánovaný počet mobilít v tomto projekte na 30, keď v roku 2021 praxovalo 14 študentov školy na Malte a 11 v írskom Dubline.
Samuel Dostál, Kamil Kasala a Jakub Zeliska sa rozhodli pre nevládnu, neziskovú organizáciu WORLDWIDE FRIENDS na Islande, ktorá sa zaoberá ochranou prírody, podporuje mierovo-orientované aktivity posilňujúce priateľstvo a porozumenie medzi ľuďmi z celého sveta. Robí tak prostredníctvom dlhodobých i krátkodobých dobrovoľníckych programov, letných pracovných táborov, výmenných programov, či vzdelávacích seminárov, exkurzií a prehliadok.
Počas mesačnej odbornej praxe chlapci praxovali pod dohľadom vedúceho kancelárie a marketingového manažéra organizácie, Sebastiana Diaza, pričom plnili rôzne administratívne práce pri výbere a najímaní nových dobrovoľníkov, pracovali s Excelovými hárkami a tabuľkami, pracovali na marketingu organizácie na sociálnych sieťach a na príprave účtovníckych podkladov. Okrem toho mali možnosť si na dobrovoľnej báze vyskúšať i prácu v teréne, kde pomáhali pri čistení pláží od plastového odpadu, rybárskych sietí a lán a pri čistení lesov.
Tu sú názory chlapcov na ich islandské dobrodružstvo:
To, že prispievam svojou troškou k boju s klimatickou zmenou, globálnym otepľovaním, znečisťovaním oceánov ma neskutočne motivovalo v práci. Mať zodpovednosť za niečo vo firme, robiť to najlepšie, aby som porozumel a splnil všetky úlohy bolo skvelou skúsenosťou pre môj profesionálny rozvoj. Stretávaním a prácou s ľuďmi z celého sveta som si významne zlepšil svoje komunikačné a sociálne kompetencie i jazykové zručnosti. Spoznať tak úžasnú krajinu akou Island bezpochyby je, jej kultúru, štýl života a nádhernú vo veľkej mieru nedotknutú prírodu ma nabilo energiou na roky dopredu. (Samo Dostál)
Bola to skvelá skúsenosť vyskúšať niečo nové, stať sa nezávislejším a samostatnejším. Stretnúť ľudí z rôznych krajín bolo veľkým plusom, lebo som spoznal ich kultúru a zvyky. Najdôležitejším prínosom bola možnosť aplikovať moje teoretické vedomosti z odborných predmetov zo školy v praxi pri kancelárskej práci, rovnako ako svoje jazykové zručnosti pri každodennej komunikácii. Získal som mnoho skúseností, naučil sa nové veci a zlepšil som sa v anglickom jazyku. (Jakub Zeliska)
Bolo super objavovať novú krajinu, stretávať nových ľudi, vidieť ako sa žije v inej krajine, aké majú zvyky a kultúru. Veľmi som si užil výlety, dlhé cesty a spoznávanie úžasných prírodných krás. Na druhej strane, som bol som fakt sklamaný z toho, akí bezcitní vieme byť k prírode a začal som si uvedomovať, že žijeme veľmi sebecky. Robíme veci sami pre seba, ale musíme začať robiť aj veci pre záchranu planéty. (Kamil Kasala)
2 dievčatá, Tamara Jančovičová a Nina Morávková, absolvovali svoju odbornú prax vo vzdelávacej organizácii SHIPCON v cyperskom Limassole, ktorá poskytuje vzdelávacie kurzy a semináre pre dospelých i študentov v oblasti projektového manažmentu, odborného vzdelávania a prípravy, výskumu a poradenstva. Dievčatá pracovali na administratívnych
úlohách pri spracovaní pošty, účtovníckych podkladov a iných dokumentov, i na marketingových aktivitách na sociálnych sieťach.
Tu sú ich názory na mobilitnú skúsenosť na Cypre:
Vďaka tejto mobilitnej skúsenosti som spoznala novú krajinu, ktorá sa mi veľmi páčila, život pri mori by som si vedela predstaviť. Spoznala som nových ľudí, mala som v práci skvelý kolektív kolegov. Zlepšila som si komunikačné schopnosti v anglickom jazyku, vyskúšala všetky druhy administratívnych prác, pomocné účtovnícke práce, prácu s Excelom. Veľmi sami páčila tvorba kontentu na sociálnych sieťach pre marketingové ciele, kde som rozvíjala svoje kreatívne myslenie. Bola to skvelá skúsenosť – musela som vystúpiť zo svojej komfortnej zóny, prispôsobiť sa novému prostrediu. Celkovo mi to dalo veľmi veľa v pracovnom i osobnom rozvoji a verím, že mi to pomôže v budúcnosti pri hľadaní práce. Ísť na prax aj ako absolventka bolo moje najlepšie rozhodnutie za posledný rok. (Tamara Jančovičová)
Bola to vskutku skúška samostatnosti, keďže sme cestovali bez učiteľov. Zvládli sme akékoľvek drobné komplikácie bez problémov. Práca pre ShipCon spnila všetky moje očakávania, naši supervízori/mentori sa naozaj zaujímali o našu prácu, ako nám to ide, mali sme neustále čo robiť. Videla som ako sa pracuje v zahraničí, získala som nový pohľad na mnohé veci. Zlepšila som si svoje jazykové zručnosti. Vďaka odbúraniu svojho strachu z komunikácie už na minulej mobilite na Malte som spoznala a spriatelila sa s mnohými skvelými ľuďmi. Super bolo aj to, že nás naša agentúra tiež vzala na mnohé výlety, kde sme videli nádherné miesta. (Nina Morávková)
Bohatú fotogalériu z oboch mobilít nájdete TU: CYPRUS a ISLAND.
PROJEKTOVÉ AKTIVITY OA TOPOĽČANY - informačná brožúra