• Formálna úprava práce

• Práca stredoškolskej odbornej činnosti má tieto povinné a nepovinné časti:

Obal práce
        Titulný list
        Čestné vyhlásenie (nepovinné)
        Poďakovanie (nepovinné)
        Zoznam skratiek, značiek a symbolov (nepovinné)
        Zoznam tabuliek, grafov a ilustrácií (nepovinné)
        Problematika a prehľad literatúry
        Ciele práce
        Materiál a metodika
        Výsledky práce
        Diskusia
        Závery práce
        Zhrnutie
        Zoznam použitej literatúry
        Prílohy (nepovinné)

Formálna úprava:

1. Textový editor WORD, typ písma Times New Roman, veľkosť 12, riadkovanie 1,5, nadpisy: veľkosť 14, tučné písmo.

2. Formát A4 na výšku, okraje vľavo 3,5 cm, ostatné 2,5 cm.

3. Práca a píše v prvej osobe množného čísla (tzv. autorskom pluráli, aj keď je iba jeden autor) v minulom čase alebo trpnom rode (napr. zistili sme, analyzovali sme, bolo odobratých 40 vzoriek...)

4. Práca SOČ sa odovzdáva 1x v tlačenej forme vrátane príloh a 1x ako súčasť elektronickej prihlášky. Tu je rozdelená na dve časti: textová časť bez príloh vo worde a samostatne „zazipované“ prílohy (obrázky, grafy, dotazníky, tabuľky, video, fotodokumentácia, a pod.).

5. Rozsah práce minimálne 15 a maximálne 25 strán textu (počíta sa: Úvod, Problematika a prehľad literatúry, Ciele práce, Materiál a metodika, Výsledky práce, Diskusia, Závery práce, Zhrnutie a Zoznam použitej literatúry).

6. Číslovanie strán:

- obal sa nepočíta;
        - titulný list sa počíta, ale číslo strany sa nepíše;
        - obsah, zoznam skratiek a grafov sa počítajú, ale čísla strán sa nepíšu;
        - zoznam použitej literatúry sa počíta, ale číslo strany sa nepíše;
        - tzn., ak sú použité všetky časti (povinné aj nepovinné) a budú vždy na novej strane, tak úvod bude na strane 6. Ak budú len povinné časti, bude úvod na  strane 3.

7. Kapitoly sa číslujú priebežne arabskými číslicami, za posledným číslom ani za názvom sa bodka nedáva. Čísluje sa aj Záver. Úvod sa môže označiť číslom 0, napríklad:

0  Úvod
              1   Aplikovaná antropológia
              1.1  Športová antropológia

8. Prílohy sa číslujú veľkými písmenami latinskej abecedy

(A, B...) každá príloha začína na novej strane.

Šablóna na písanie SOČ - stačí stiahnuť a začať písať :)

POZOR!

• autor alebo autorský kolektív vybranú tému spracuje s cieľom vysvetliť určitý teoretický alebo praktický prístup riešenia a prezentovať vlastný názor na skúmanú problematiku.
        • práca SOČ nemôže byť plagiátom ani ako celok, ani v niektorej zo svojich častí – o plagiát ide ak niekto doslovne odpíše myšlienky iného autora, vydáva ich za svoje a  necituje ho! Vždy treba uviesť zdroj informácie.
        • práca nemôže byť ani kompilátom – tzn. že nemôže byť zostavená z rôznych literárnych zdrojov tak, že žiak iba preberá myšlienky iných autorov, bez toho, aby vyjadril k tejto myšlienke vlastný názor, argumenty, fakty.