Učitelia Obchodnej akadémie v Topoľčanoch sa aj v tomto roku zapojili do už 10. ročníka národnej kampane „Do práce na bicykli“ (DPNB), ktorej hlavným cieľom je podporiť rozvoj nemotorovej, predovšetkým cyklistickej dopravy v mestách, vyzvať samosprávy na Slovensku, aby vytvárali kvalitné podmienky pre ekologické druhy dopravy v meste, motivovať zamestnávateľov, aby budovali vo svojich sídlach vhodné podmienky pre zamestnancov, ktorí dochádzajú do práce na bicykli a motivovať zamestnancov, aby viac používali túto formu alternatívnej dopravy pri každodennom cestovaní do práce.
Vyhlasovateľom súťaže je národný cyklokoordinátor Peter Klučka z Ministerstva dopravy SR. Národná kampaň pokračuje v snahe o to, aby každodenný život v našich mestách bol príjemnejší, zdravší a kvalitou sa približoval vyspelým európskym metropolám.
Počas mnohých predošlých kampaní po celej Európe sa zistilo, že keď určitá časť obyvateľov začala častejšie používať bicykel, zároveň tým vzrástla aj priemerná rýchlosť osobných automobilov. Zvýšením podielu cyklistickej dopravy pribudlo na uliciach viac voľného miesta, a v konečnom dôsledku to ocenili všetci užívatelia verejného priestoru, vrátane motoristov. Procesy zmien, myslenia a konania ľudí vo vyspelejšej časti Európy a nastúpený trend už viac rokov smerujú k trvalo udržateľnému rozvoju miest. Faktom je, že väčšinou začal zdola – z radov obyvateľov, aktivistov a iniciatív, ktorí cítili, že zmena je potrebná.
Veľmi pekne podstatu kampane vyjadruje myšlienka zo Stratégie rozvoja cyklistickej dopravy mesta Kodaň: „Rozvoj cyklistickej dopravy nie je sám o sebe cieľom, ale vysoko efektívnym prostriedkom k dosiahnutiu mesta príjemnejšieho pre život.“
V tomto roku sa v rámci topoľčianskej samosprávy zúčastnilo kampane 41 tímov a 136 jednotlivcov, ktorí od 1.-30. júna 2023 dochádzali do zamestnania na bicykli (prípadne peši alebo zdieľanou verejnou dopravou. Všetky tímy celkovo najazdili 14,584,11 km na bicykli, čím ušetrili 3,646,03 kg CO2 (zároveň bolo peši nachodených 1286,24 km, čím sa ušetrilo 348,57 kg CO2 a prejdených verejnou dopravou 1326,78 km, ktorými sa ušetrilo 224,23 kg CO2.
Naša škola vytvorila tento rok 2 tímy – OATO 1 (Mgr. Martin Huba, Mgr. Júlia Hubová Gálová, Mgr. Anton Štefkovič a Mgr. Roman Vavro) a OATO 2 (Mgr. František Zaťko, Ing. Jozefína Šándorová a Ing. Mária Malinková), pričom prvý tím najazdil v priebehu celého mesiaca do zamestnania 555,21 km na bicykli, čím ušetril 138,80 kg CO2, čo mu v rámci samosprávy vynieslo v súťaži celkové 8. miesto a druhý tím, ktorý najazdil do zamestnania 116,75 km na bicykli a ušetril tak 29,19 kg CO2, skončil celkovo na 27. mieste. Oba tímy pridali ešte ďalších 37,96 km peši, čím ušetrili ďalších 10,29 kg CO2.
Veríme, že hlavnou motiváciou pre zapojenie sa do súťaže je pre všetkých zúčastnených predovšetkým dobrý pocit, že šetria svoje zdravie a svoje financie, prispievajú k skvalitneniu života v našom meste a ochrane životného prostredia, i tak by sme radi poďakovali všetkým členom pedagogického zboru za ich celomesačnú snahu. Zároveň dúfame, že o rok sa k nim pridajú ďalší kolegovia a podarí sa nám vytvoriť i nejaký ten študentský tím.